Top

Jaka jest różnica między kodami DataMatrix, kodami QR lub kodami kreskowymi? Jaką technologię dobrać do nanoszenia na produkty tego typu oznaczeń? Przeczytaj ten artykuł by dowiedzieć się, jakie są cechy charakterystyczne każdego z tych kodów.

Kod QR i kod kreskowy - czym się różnią? | AutomatorWielu producentów znakuje swoje produkty lub części jakimś kodem, który jest zależny od klienta lub normy. Do trwałego oznaczania kodów bezpośrednio w materiale polecamy systemy laserowe lub znakowarki mikropunktowe – oba te rozwiązania wykorzystują oprogramowanie do automatyzacji, ładowanie danych z kodów lub znakowanie kodów według bazy danych.

W praktyce najczęściej można spotkać dwa rodzaje kodów: 1D (jednowymiarowe) i 2D (dwuwymiarowe).

  • Kod 1D czyli kod jednowymiarowy jest opisany tylko w osi X (np. Code128, EAN…).
  • Kod 2D czyli kod dwuwymiarowy wykorzystuje obie osie X i Y (np. kody QR, kody DMC…)

 

Kod kreskowy – cechy charakterystyczne

Kod kreskowy 1D – ze względu na swoją uniwersalność – jest często stosowany do znakowania towarów szybko zbywalnych lub narzędzi.

Kod kreskowy stosowany jest w przypadkach, gdy w kodzie znajduje się identyfikator produktu, krótki TAG lub strona internetowa.

Do kodu kreskowego można wstawić niewielką liczbę znaków (od 25 do 30), ponieważ każdy znak reprezentuje w kodzie przecinek i spację.

Zaletą jest łatwość odczytu, a także niski koszt zakupu czytnika i prostota tworzenia kodu w oprogramowaniu.

Kody kreskowe znamy z supermarketów, z dokumentacji rysunkowej, są wykorzystywane w służbie zdrowia i logistyce.

 

Kod kreskowy 1D

Kod kreskowy 1D na produkcie - trwałe znakowanie | Automator

Kod QR 2D

Znakowanie produktów kodem QR | Automator

 

Kody DMC i QR – cechy charakterystyczne

Kod 2D – taki jak DMC i QR – wykorzystuje logikę kwadratów i innych kształtów do podstawowego kodowania danych.

Wykorzystuje kształt matrycy, jest również nazywany macierzą.

Może zapisać dużą ilość danych (do 2800 znaków) na bardzo małej powierzchni.

Zaletą kodu 2D jest to, że eliminuje konieczność podłączania się do sieci wewnętrznej, skąd pobierałby dodatkowe informacje (wszystkie niezbędne informacje są już zawarte w matrycy).

Kolejną zaletą jest sposób kodowania. Nawet jeśli kod jest częściowo uszkodzony, czytnik lub kamera bez problemu go odczyta.

 

Jaki kod wybrać?

Jeśli wykorzystujesz kod w sposób komercyjny i nie jesteś ograniczony obszarem opisu dla kodu, bardziej odpowiedni dla Ciebie będzie kod kreskowy lub kod QR.

Jeśli jesteś zmuszony opisywać kod na jak najmniejszej powierzchni, polecamy DMC (kod DataMatrix). W takim przypadku minimalne wymiary pozwalają na użycie maksymalnej liczby znaków.

Opis kodu za pomocą lasera i znakowarki mikropunktowej

Oprogramowanie może zmieniać informacje w kodzie przy każdym opisie na podstawie ustalonego algorytmu. Inną opcją jest pobieranie informacji do kodowania z sieci wewnętrznej firmy i ich zmiana w czasie rzeczywistym. W ten sposób cały transfer informacji odbywa się automatycznie w czasie rzeczywistym.

Współpracujemy z wiodącymi dostawcami czytników i kamer, dzięki czemu możemy przetestować i polecić odpowiedni model do każdego zastosowania lub dostosować się do wyboru klienta.

 

———

Zobacz kilka przykładów oznaczeń kodowych DMC

Przykład znakowania produktów kodami 2D | Automator Znakowanie produktów kodem Data Matrix| Automator Znakowanie produktów kodem Data Matrix| Automator Przykład znakowania produktów kodami 2D | Automator

 

 

Poznaj najnowszą, niezawodną znakowarkę przenośną - mobilny laser COLIBRI

X