Top

Planujesz na zakup nowej technologii znakowania i Twój wybór padł na urządzenia do znakowania mikroudarowego. Czy dobrze znasz tę technologię i wiesz, jakie są jej cechy charakterystyczne? Czy porównałeś konkurencyjne oferty oraz zalety innych technologii? Skąd wiesz, czy że akurat znakowarki mikroudarowe mają największy sens w Twoim przypadku?

Oto sześć najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami. Ich lektura pomoże Ci zapoznać się z tymi zagadnieniami, które są najistotniejsze w procesie podejmowania decyzji o wyborze modelu i ostatecznie zakupu urządzenia.

 

  1. Milion uderzeń czy dwa miliony czyli jaką żywotność ma końcówka

Końcówka mikroudaru działa jak miniaturowy młotek. Pozostawia widoczny ślad w materiale dzięki kontrolowanemu ruchowi po trajektorii oraz sile wywieranej przez sprężone powietrze lub elektromagnes. Końcówka wypycha materiał, w który uderza. Powoduje to powstawanie niewielkich wgłębień (mikrokropki). Powtarzające się uderzenia w materiał ścierają końcówkę, a po osiągnięciu określonej ilości uderzeń, ostre zakończenie końcówki zamienia się w zaokrąglone.

Niektórzy producenci podają informacje o żywotności końcówki. Zwykle podają liczbę uderzeń, jakie musi wykonać końcówka, po przekroczeniu której konieczna jest jej wymiana. Faktem jest, że zużycie końcówki jest wprost proporcjonalne do innych zmiennych, takich jak twardość znakowanego materiału i ustawienie siły uderzenia. W związku z tym bardzo trudno jest określić dokładną żywotność końcówki dla konkretnego zastosowania i z tego powodu nigdy nie określamy tego parametru.

Końcówki mikropunktowe ADP wykonane są z węglika wolframu. Zwykle znakują materiały takie jak stal nierdzewna, stal czarna, mosiądz, aluminium, różne stopy metali i tworzywa sztuczne, PCV itp. W pewnych warunkach można również znakować narzędzia hartowane, ale wtedy należy wziąć pod uwagę prawdopodobieństwo szybkiego zużycie końcówki.

 

  1. Pneumatyczna czy elektryczna czyli pytanie o sposób działania znakowarki mikroudarowej

To pytanie o kluczowym znaczeniu. Obecnie oferowane systemy pneumatyczne mogą wykonywać znakowanie zarówno w postaci bardzo drobnych i gęsto rozmieszczonych punktów, jak też wyraźnie głębszych punktów rozmieszczonych pojedynczo. W przypadku ADP dostępna jest pełna gama końcówek i metod znakowania (wibracja, punkt, ciągły, grawerowanie), które pozwalają uzyskać wymaganą jakość znakowania, dopasowaną do potrzeb.

„Jeśli zamierzasz używać maszyny w jednym miejscu lub w linii, nie ma sensu rozważać wersji elektrycznej. Cena części do elektrycznie zasilanej końcówki węglikowej jest o rząd wielkości wyższa niż do wersji pneumatycznej.” – mówi Ondřej König, technik.

Elektryczne zasilanie ma jednak uzasadnienie w sytuacji, jeśli chcesz korzystać z głowicy przenośnej. W takim przypadku nie ma konieczności połączenia do źródła sprężonego powietrza, a obsługa urządzenia jest łatwiejsza.

 

  1. Czy mogę oznakować produkt logotypem czyli pytanie o możliwości w zakresie rodzaju nanoszonego oznakowania

Tak! Oprogramowanie sterujące mikrouderzeniami ADP pozwala na nanoszenie logotypów i innych grafik przygotowanych w formacie DXF. Na ekranie kontrolera można zobaczyć grafikę jeszcze przed jej oznaczeniem na produkcie.

Funkcja Dry run uruchamia proces znakowania bez zasilania sprężonym powietrzem / zasilania elektrycznego. Na ekranie można wówczas zobaczyć jak porusza się końcówka i we jaki sposób zaznacza poszczególne punkty. Funkcja ta pozwala na ustawienie ruchu końcówki w taki sposób, aby wyznaczała poruszała się po określonej trajektorii. Pozwala to na uniknięcie problemów, które mogłyby wynikać np. z nierówności powierzchni, kolizji z elementem znakowanej części lub przeskakiwania końcówki z jednego miejsca na drugie. Daje więc to gwarancję skutecznego, dokładnego i efektywnego znakowania.

 

  1. Jakie kody można znakować mikropunktem czyli pytanie o rodzaje kodów

Oprogramowanie urządzenia może stworzyć unikalny ciąg alfanumeryczny z różnych zmiennych, takich jak np. numer produkcyjny, godzina, data, partia czy nr serii. Taki ciąg można następnie przekształcić w jeden z kodów 2D: Data Matrix lub kod QR. Odczytanie kodów umożliwia wówczas naturalny kontrast stworzony pomiędzy jasnymi obszarami, na które pada światło, a ciemnymi, które tworzą cienie.

Kody kreskowe 1D nie mogą być znakowane za pomocą znakowarek mikropunktowych. Kody te działają w oparciu o grubość linii, a tego nie da się technologicznie wykonać na tego typu urządzeniach.

 

  1. W jaki sposób sterowane są znakowarki mikropunktowe czyli pytanie o oprogramowanie sterujące i komunikację

Oprogramowanie jednostki sterującej AC500 jest oparte na systemie Linux. Już w podstawowej wersji SW znajdziesz zdecydowaną większość najczęściej używanych funkcji. Kilka funkcji specjalnych można uzyskać za dodatkową opłatą w sklepie AC500. Oprogramowanie jest przygotowane w 40 językach, w tym także języku polskim.

Komunikacja jest zapewniona standardowo przez złącze I/O, które łączy jednostkę sterującą z wewnętrznym systemem użytkownika.

Inną opcją komunikacji jest RS232 lub TCP/IP. Na poziomie komunikacji sieciowej działa połączenie Profinet/Profibus, a dane z sieci firmowej można pobierać za pośrednictwem łącza Ethernet/IP.

 

  1. Jak głośne są znakowarki mikroudarowe czyli pytanie o natężenie hałasu

Największy hałas powstaje, gdy końcówka uderza w materiał. Natężenie hałasu w dużym stopniu zależy od kształtu znakowanej części. W przypadku znakowania litego stalowego sześcianu poziom hałasu wynosi około 55dB. Podczas znakowania pustej rury stalowej (nawet przy tych samych ustawieniach) poziom hałasu wyniesie ponad 100dB.

Można zredukować hałas poprzez odpowiednie ułożenie znakowanego materiału. Poziom hałasu zależy od tego, jaki jest rezonans znakowanej części. W przypadku, gdy wymagane jest płytkie oznakowanie np. na wspomnianej rurze, zalecamy znakowanie metodą grawerowania. W tej metodzie końcówka jest wbijana w materiał a następnie przeciągana po powierzchni materiału, co tworzy nieusuwalny ślad. Dzięki temu, że końcówka nie wibruje, nie dochodzi do drgań części i nadmiernego hałasu.

 

 

Poznaj najnowszą, niezawodną znakowarkę przenośną - mobilny laser COLIBRI

X