Jak obniżyć koszty znakowania przemysłowego?
Choć dyscyplina kosztowa to jedno z najważniejszych przykazań każdego przedsiębiorcy, to od kilkunastu już miesięcy nabrało ono jeszcze głębszego wymiaru. Czas ciąć wydatki/koszty, aby firma miała szansę sprawnie funkcjonować i w ogóle przetrwać. Najpierw restrykcje związane z pandemią, obecnie kryzys i zawirowania rynkowe wywołane wojną na Ukrainie – rzeczywistość gospodarcza i polityczna, w jakiej przyszło nam funkcjonować, nie rozpieszcza przedsiębiorców, którzy zmuszeni są do kosztowej ekwilibrystyki i ciągłego poszukiwania obszarów, w których jeszcze można zredukować koszty.
Jak to wygląda w obszarze procesów związanych ze znakowaniem produktów? Czy wiesz, ile faktycznie kosztuje uruchomienie maszyn do znakowania? Czy zastanawiałeś się, jak i czy w ogóle można zaoszczędzić na etykietowaniu produktów?
Jeśli znakowanie części lub wyrobów gotowych jest istotnym elementem Twojego procesu produkcyjnego, przeczytaj o tym, jakie czynniki powinieneś wziąć pod uwagę, by móc realnie obniżyć koszty z nim związane.
-
Materiały eksploatacyjne
W zależności od tego, jaką technologię znakowania i identyfikacji produktów stosujesz, może się okazać, że jednym z nieustannie rosnących składników kosztów jest zakup materiałów niezbędnych do prawidłowego działania znakowarek. Chodzi tutaj np. o etykiety, etykiety samoprzylepne, folie termodrukowe, farby czy inne materiały eksploatacyjne, bez których wykorzystanie takiego urządzenia (jak np. etykieciarki) nie jest możliwe. Do tego doliczyć należy jeszcze koszty magazynowania tych materiałów, terminowość zakupów i związana z tym administracja.
Nasza rekomendacja: maszyny do trwałego znakowania NIE wymagają materiałów eksploatacyjnych. Pozostawiają trwały ślad za pomocą wiązki lasera, igły lub stempla. Etykiety wykonane z aluminium lub stali mogą być znakowane mikropunktowo, laserem lub tłoczeniem. Dodatkowo mogą być znakowane automatycznie w maszynie z magazynkiem i usuwanie z niej bez pomocy operatora. Tego typu oznakowanie nie zniknie z etykiety, będzie wyraźne i łatwe do przeczytania. Treść i wygląd znakowania możesz każdorazowo dostosować do swoich potrzeb.
-
Profilaktyka (regularna konserwacja) = przestój w procesie produkcji
Postoje maszyn oraz wyłączenia linii produkcyjnej oznaczają przestój na poziomie całego procesu produkcji i w związku z tym mogą generować wiele kosztów dla Twojego przedsiębiorstwa. Nie chodzi tu tylko o przestoje nieplanowane, związane np. z awariami, przerwami w dostawie energii czy błędami pracowników, które powodują czasową bezczynność maszyny. Mowa tutaj także o celowym zatrzymaniu pracy urządzeń znajdujących się na linii produkcyjnej w celu ich konserwacji bądź przeglądu. Oczyszczanie, zmiana ustawień, uzupełnianie materiału to tylko niektóre z czynności związanych z koniecznością zapewnienia bezawaryjnej pracy wykorzystywanych maszyn. Efekty tego widoczne są na poziomie kosztów bezpośrednich produkcji, kosztów pracy czy kosztów logistycznych. Przestój może oznaczać m.in. opóźnienia w realizacji projektów, konieczność pracy w nadgodzinach w celu odrobienia utraconego czasu oraz komplikacje logistyczne.
Nasza rekomendacja: maszyny do trwałego znakowania w materiale są przeznaczone do pracy ciągłej. Zwykle nie wymagają specjalnej konserwacji, a przeglądy serwisowe można planować raz na rok. Dzięki temu przedsiębiorca może dostosować termin regularnego serwisowania maszyn i urządzeń znakujących do harmonogramu planowanego przestoju w całym zakładzie, obniżając tym samym koszty.
-
Energia elektryczna
Wzrost kosztów energii odczuł nieomal każdy przedsiębiorca, bez względu na branżę, w której działa. Niewiele jest maszyn wykorzystywanych w produkcji, które nie wymagają zasilania elektrycznego. Dotyczy to także znakowarek. Jednak w przypadku urządzeń do trwałego znakowania przemysłowego można znaleźć wyjątki, które pozwolą oszczędzać na kosztach energii. Są to urządzenia znakujące obsługiwane ręcznie oraz urządzenia znakujące charakteryzujące się minimalnym zużyciem energii.
Nasza rekomendacja: niektóre maszyny do znakowania Automator mogą znakować nawet bez prądu. Są to uderzające mechaniczne maszyny, którymi sterujesz w trybie ręcznym, używając wyłącznie siły własnych mięśni. Takie znakowarki mogą być idealnym rozwiązaniem w przypadku, gdy dzienny nakład produktów / materiałów do oznakowania zawiera się w liczbie od kilkudziesięciu do kilkuset sztuk dziennie. Wśród oferowanych przez nas urządzeń znajdziesz także takie, które charakteryzują się niskim poborem prądu przy pracy. Są to np.:
- Laser o mocy do 30 W – zużycie max 0,5 kWh
- Mikroudarowe – zużycie około 0,25 kWh
-
Zasoby ludzkie i automatyzacja
Wydatki związane z zatrudnieniem i utrzymaniem pracowników to jeden z najbardziej istotnych składników kosztów ponoszonych przez przedsiębiorcę, szczególnie jeśli dana działalność biznesowa wymaga dużej liczby rąk do pracy lub specjalistycznych umiejętności. Automatyzacja procesów produkcyjnych i stanowisk pracy może przełożyć się na wzrost wydajności działań, zmniejszając jednocześnie udział człowieka w całym procesie produkcyjnym. Największą korzyścią z automatyzacji są więc oszczędności w obszarze kosztów pracy, choć przekłada się to także na inne obszary, takie jak wzrost bezpieczeństwa, zapewnienie większej precyzji i skali powtarzalności działań, poprawa jakości czy większa wydajność. Automatyczne podajniki, przenośniki czy rozwiązania zrobotyzowane pozwalają w znaczącym stopniu uniezależnić proces produkcji, w tym także proces znakowania, od czynnika ludzkiego. Ma to szczególne znaczenie w obliczu obecnych problemów, z jakimi borykają się przedsiębiorcy, tj. braki kadrowe czy lockdown-y.
Nasza rekomendacja: wszystkie maszyny do trwałego znakowania nadają się do integracji z innymi jednostkami produkcyjnymi w ramach linii produkcyjnej. Automatyzacja znakowania może być wprowadzona zarówno na poziomie obsługi i działania danej maszyny, jak też oprogramowania. Możesz sterować maszynami znakującymi dzięki z zewnętrznych interfejsów dzięki możliwości integracji oprogramowania np. z systemem SAP i innymi. Zobacz przykład zautomatyzowanego miejsca pracy, jakie przygotowaliśmy dla jednego z naszych Klientów.
————————-
Czy masz kontrolę nad kosztami znakowania przemysłowego w Twojej firmie? Jeśli zastanawiasz się, jak poprawić efektywność w tym zakresie – jak wprowadzić zmiany pozwalające na wprowadzenie większych oszczędności – chętnie doradzimy i pomożemy.
Interesuje Cię konkretna technologia? Skontaktuj się z nami.