Top

Czy w ogóle jest jakaś różnica pomiędzy znakowaniem za pomocą lasera a grawerowaniem laserowym? Tak!
Osoba, która nie miała wcześniej do czynienia z tymi technologiami, często nie rozróżnia tych dwóch pojęć i nieświadomie je myli.
Wyjaśniamy, na czym polegają te metody znakowania czyli czym się różni grawerowanie wiązką laserową, od znakowania laserowego.

  • Podczas grawerowania laserowego w materiale powstaje widoczny, głęboki ślad tłoczenia.
  • Przy znakowaniu laserowym ślad w materiale jest tylko powierzchowny, może być wyczuwalny lub nie.

 

Skąd mam wiedzieć, czy muszę grawerować lub znakować laserem?

Gdy zależy Ci na uzyskaniu tylko kontrastowego śladu w materiale, który będzie czytelny i nieusuwalny – wybierz znakowanie laserem.
Jeśli chcesz, by znakowanie miało określoną głębokość (na przykład 0,1 mm) – wybierz grawerowanie laserem.

 

Który laser nadaje się do grawerowania, a który do znakowania?

Znakowanie laserem vs. grawerowanie laserem | AutomatorDo grawerowania przeznaczone są lasery z wysokoenergetyczną wiązką laserową. W ich przypadku należy wybrać mniejszą prędkość, a także powtórzyć cały proces, aby osiągnąć wymaganą głębokość. Z tego powodu grawerowanie laserowe jest bardziej czasochłonne. Do grawerowania polecamy laser światłowodowy Fybra II.

Do precyzyjnego znakowania kontrastowego polecamy jeden z naszych laserów diodowych VIS II, nanoVIS II lub VIS Green II (do znakowania tworzyw sztucznych).

Grawerowanie i znakowanie materiałów organicznych, takich jak drewno, skóra, guma itp., może być wykonywane za pomocą lasera CO2.

 

Czy muszę umieć odróżniać grawerowanie laserowe od znakowania laserowego?

W zasadzie nie musisz. Wystarczy byś wiedział, czy potrzebne jest znakowanie kontrastowe czy głębokie.
Pamiętaj jednak, że w przypadku grawerowania należy jak najlepiej wykorzystać właściwości wiązki laserowej.

 

Jakich specjalnych akcesoriów potrzebuję do grawerowania laserowego?

Znakowanie laserem vs. grawerowanie laserem | AutomatorAby uzyskać głęboki ślad w materiale, wiązka musi być bardzo ostra. Oznacza to, że musi koncentrować się w małym punkcie.

Podczas grawerowania w dużym polu znakowania (obszar objęty wiązką lasera) wiązka światła nie będzie miała wystarczającej mocy. Skoncentrowaną energię wiązki należy wykorzystać do mniejszych obszarów. Przy standardowym obszarze znakowania 110 x 110 mm możliwe jest grawerowanie również przy użyciu lasera o mocy 20W. Zalecamy więc wybór standardowej soczewki optycznej F160.

 

Czy mogę zastosować laser po obróbce powierzchni?

Czytelne i kontrastowe oznaczenia uzyskujemy stosując laser dopiero po obróbce powierzchniowej. Wiązka laserowa usuwa tę warstwę, tworząc w ten sposób kontrastowy ślad w materiale. Idealne wykończenia powierzchni do znakowania laserowego to na przykład: malowanie, anodowanie, dwuwarstwowe tworzywa sztuczne itp.

Grawerowanie w głąb materiału przed obróbką powierzchniową jest preferowane w przypadkach, gdy laser nie będzie naruszał warstwy powierzchniowej po obróbce.

Poznaj najnowszą, niezawodną znakowarkę przenośną - mobilny laser COLIBRI

X